Znamy koncepcję rozbudowy kultowego uzdrowiska w Ustroniu, realizowanej przez Grupę American Heart of Poland. Inwestycja zakłada w szczególności powstanie pięciu nowych budynków i jest kontynuacją myśli projektantów istniejącej zabudowy – Aleksandra Franty oraz Henryka Buszki. Całym programem modernizacji i rozbudowy zarządza firma G2J Consulting.
Faza projektowa
Do opracowania dokumentacji projektowej zaproszono wybitnych polskich architektów: Roberta Koniecznego (KWK Promes) i Macieja Frantę (Franta Group) – wnuka jednego z autorów kompleksu. Proces powstawania dokumentacji projektowej nadzoruje firma G2J Consulting, która pełni rolę zarządzającego programem modernizacji i rozbudowy.
Kontynuacja dzieła poprzedników
Podczas uroczystej konferencji w Uzdrowisku Ustroń, architekci zaprezentowali wizualizacje, na których pokazano, jak zmieni się słynny ośrodek. W ciągu kilku lat powstaną tam, między innymi, trzy nowe budynki, które będą uwspółcześnioną wersją istniejących piramid. Koncepcja zakłada także wybudowanie dwóch obiektów, których zarys koncepcji odnaleziono w oryginalnym planie architektonicznym kompleksu. Są to tzw. “klinowce” – budowle formą przypominające odwrócone piramidy, w których podstawa staje się rozległym tarasem, a piętra przyrastają w dół stoku. Dachy wszystkich budynków będą porośnięte trawą, dzięki czemu całość inwestycji zachowa dodatni bilans środowiskowy oraz unikatowy charakter, będący połączeniem modernistycznego stylu z górską przyrodą.
Nie tylko budowle
Inicjatywa zakłada rozbudowę kurortu, która podniesie komfort gości, a także podejmie wyzwania, z którymi mierzą się władze miasta i lokalna społeczność. Jednym z nich jest przekształcenie obecnej głównej drogi na ogólnodostępny deptak dla spacerowiczów. Zaplanowano również powstanie ścieżki rowerowej z bezpiecznymi przejściami dla pieszych oraz stację kolejki linowej, co pomoże zintegrować uzdrowisko z miastem. Ponadto, teren będzie wzbogacony o pijalnię wód, punkty gastronomiczne i bulwar z widokiem na szczyty Beskidu Śląskiego. Wszystkie te zamierzenia ze szczególną troską odnoszą się do wyjątkowo cennych walorów środowiskowych Górnego Zawodzia.
Historyczny rys
Uzdrowiskowa dzielnica Ustroń-Zawodzie powstawała sukcesywnie przez kilkadziesiąt lat. Plan rozbudowy, autorstwa: Henryka Buszki, Aleksandra Franty i Henryka Szewczyka, został przyjęty na początku lat 60. XX wieku, a ostatnie budynki oddano do użytku w 1990 roku. Po latach modernistyczna zabudowa rozlokowana na zielonych stokach Równicy stała się symbolem Ustronia, a charakterystyczne domy wczasowe – ikoną śląskiej architektury. Ostatecznie powstało 17 z 28 zaprojektowanych piramid, dając miejsce ok. 1600 gościom Uzdrowiska „Ustroń”.
Źródło: G2J Consulting