aktualnosci

Accor publikuje raport o trendach w podróżach na 2024 rok i najbliższą przyszłość

Accor publikuje raport o trendach w podróżach na 2024 rok i najbliższą przyszłość

Jak podają eksperci wiodącej grupy hotelarskiej na świecie w raporcie „Europa w ruchu: spostrzeżenia dotyczące planów podróży w 2024 roku”, pomimo wciąż trudnej sytuacji finansowej w Europie, turyści są pewni swoich wydatków na podróże w 2024 roku. Co więcej, ponad połowa z nich (54%) deklaruje, że będzie w stanie przeznaczyć więcej środków na wyjazdy niż rok wcześniej. Mniej finansów na podróże deklaruje zaledwie 11% badanych.

W porównaniu do respondentów z pozostałych krajów objętych badaniem Polacy zdecydowanie deklarują wzrost swoich wydatków na wyjazdy. W tym roku aż 64% Polaków przewiduje zwiększyć budżet na ten cel, a jedynie 7% planuje oszczędności. Następni w kolejności są Niemcy, gdzie 61% deklaruje zwiększenie wydatków wyjazdowych, przy 13% oszczędzających. Jednak, jak wskazuje raport, w całej Europie podróżni planują wydawać więcej na wyjazdy. Nawet Włosi, którzy zajęli ostatnie miejsce w zestawieniu. Blisko połowa z nich (44%), chcąc podróżować, planuje wydać więcej niż rok temu.

Badanie wskazuje też, że respondenci planują wyjeżdżać nieznacznie częściej w celach wypoczynkowych w tym roku, a zagraniczne workations czy bleisure, czyli podróże łączące pracę z wypoczynkiem stają się coraz bardziej popularne. Sprzyjają temu zmiany po stronie pracodawców, chętniej oferujących swoim zespołom większą swobodę w zakresie elastycznej pracy i podroży służbowych. W efekcie co piąty Europejczyk (19% badanych) planuje odbyć co najmniej jedną podróż łączącą pracę i wypoczynek w 2024 roku.

– Pomimo trwających wyzwań makroekonomicznych i geopolitycznych, 2024 zapowiada się intensywnie dla branży turystycznej ze względu na duże zainteresowanie podróżnych. Nasz raport zwraca uwagę na kilka kluczowych tematów, jednak najistotniejszym z nich jest dzisiaj kryzys klimatyczny i troska o środowisko naturalne. Cieszymy się, że coraz więcej podróżujących przywiązuję wagę do tego, w jaki sposób firmy turystyczne podchodzą do kwestii zrównoważonego rozwoju, a z czasem będzie to coraz ważniejsze dla ich wyborów – zauważa Patrick Mendes, CEO, Premium, Midscale & Economy, Accor Europe & North Africa.

– Wśród podróżniczych długoterminowych trendów dbałość o dobre samopoczucie jest jedną z kluczowych intencji turystów. Dlatego zjawiska takie jak bleisure pozostaną z nami na stałe, więc firmy turystyczne muszą mieć odpowiednie strategie, które będą adresowały te potrzeby, by wyprzedzić konkurencję.

Niezmiennie kierunkiem, dokąd chcą podróżować respondenci jest Południowa Europa – co czwarty z nich (23%) planuje podróż do Hiszpanii, a następnie do Włoch (18%), Francji (16%), Portugalii i Grecji (13%). Poza Europą, badani wskazują na Amerykę Północną lub Środkową oraz Azję (po 16%).

Oto kilka z głównych trendów, jakie prezentuje najnowsza edycja raportu przygotowanego przez Accor:

Z myślą o oszczędności

Podczas gdy konsumenci chcą wydawać więcej, dla zdecydowanej większości (87%) oszczędzanie jest wciąż ważne, ze względu na inflację i wzrost kosztów utrzymania. W tym celu badani wybierają bardziej przystępne cenowo noclegi (27%) i ograniczają wydatki (27%).

Świadomość klimatyczna a ograniczenia

 Siedmiu na dziesięciu podróżnych (71%) twierdzi, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny przy podejmowaniu decyzji dotyczących podróży. Najbardziej skoncentrowani na ekologii są Włosi. Aż 82% badanych uważa, iż zrównoważone rozwiązania są dla nich ważne w procesie decyzyjnym. Kolejne miejsca w tym względzie zajmują odpowiednio: Hiszpania (78%) i Polska (77%), zaś dla Brytyjczyków ta kwestia zdaje się najmniej znacząca (61%).

Trzech na czterech podróżnych (77%) twierdzi, że obawy związane z klimatem będą miały rzeczywisty wpływ na zwyczaje w podróży i rezerwacje noclegów. Wśród zmian, jakie wymieniają badani pojawia się: rzadsze podróżowanie (11%), rezygnację z przelotów (14%) oraz aktywne poszukiwanie zrównoważonych dostawców zakwaterowania lub organizatorów wycieczek (10%).

Jednak pomimo dobrych intencji, badani zwracają uwagę na przeszkody, które ograniczają zrównoważone wybory, takie jak sprzeczne presje kosztowe, wymienione przez 38% respondentów, oraz brak istotnych i praktycznych informacji (23%).

Wydłużony szczyt sezonu

Jak zauważają eksperci Accor, jednym z następstw zmian klimatycznych jest rosnąca popularność unikania szczytów sezonowych przez podróżnych. Jeden na trzech respondentów (32%) twierdzi, że celowo wybierze wakacje poza szczytem, aby obniżyć koszty. Jednocześnie jeden na pięciu (19%) planuje uniknąć fal upałów, takich jak te, które wystąpiły w zeszłym lecie w południowej Europie. Z tego względu, niektóre ciepłe destynacje mogą wydłużyć sezon turystyczny, a oferty biur podróży na wyjazdy do ciepłych krajów pojawiają się już od początku roku.

Strefy wpływów

Planując wyjazdy, podróżni korzystają z rekomendacji znajomych czy rodziny. Aż 35% przyznaje, że mają one rzeczywisty wpływ na ich decyzje. Mniej niż 1/3 (29%) kieruje się recenzjami online w porównywarkach ofert lub na stronach internetowych hoteli.

Lojalność wciąż ma duże znaczenie przy wyborze oferty – 17% respondentów wymienia zaufanie do marki czy operatorów jako ważny czynnik. Członkostwo w programie lojalnościowym danego dostawcy zakwaterowania lub organizatora wycieczek ma również kluczowe znaczenie dla 6% respondentów.

Jeden na sześciu respondentów (16%) kieruje się wyborem destynacji, które widział w programach telewizyjnych lub filmach, czemu odpowiada tzw. Set-jetting, czyli spędzanie wakacji w miejscach, w których kręcone są programy telewizyjne lub filmy.

Około 12% respondentów wybiera miejsca docelowe, które widzieli w mediach społecznościowych. Tyle samo osób kieruje się poradami biura podróży.

Hotelowy raj

Hotele dominują jako najpopularniejszy rodzaj zakwaterowania wakacyjnego dla podróżnych. To właśnie w nich 2/3 badanych (65%) planuje pobyt w tym roku. Jeśli chodzi o wybór hotelu, badani niezmiennie kierują się kosztami i lokalizacją, jednak coraz częściej zwracają uwagę na poziom serwisu i obsługi. Jest to kluczowe dla 21% respondentów. Inne czynniki decydujące o rezerwacji to oferta gastronomiczna (37%), atmosfera (17%) i dostępność lokalnych atrakcji (11%).

Inne spostrzeżenia i trendy ujawnione w najnowszym raporcie Accor obejmują:

  • Samotne podróżowanie: 17% badanych planuje wyjazdy w pojedynkę.
  • Podróże z czworonogami: 9% wczasowiczów planuje zabrać ze sobą swoje zwierzęta domowe.
  • Głębsze połączenie: dla 36% respondentów ważne jest zanurzenie się w lokalnych kulturach i społecznościach, które odwiedzają na wakacjach, a 13% musi czuć, że wnoszą pozytywny wkład w miejscową społeczność.
  • Naładowanie ciała i duszy: odpoczynek i relaks są najważniejszą rzeczą na wakacjach dla 44% podróżnych, a 15% potrzebuje przerwy, by poprawić balans między życiem zawodowym a prywatnym. Z kolei 36% twierdzi, że ważne jest, aby wybrać wycieczkę, która pozwoli im zadbać o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz pozostawić stres za sobą.
  • Koncerty, konkursy i karnawały: 9% podróżnych wybierze się w podróż, by odkrywać kulinarne smaki nowych krajów lub wracać do ulubionych miejsc. Taki sam odsetek planuje wyjechać na wydarzenia muzyczne, takie jak koncert Taylor Swift, który napędza branżę na całym świecie. Z kolei 6% wybierze się w podróż związaną z wydarzeniami sportowymi, jakimi są Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r.
  • Drogi, koleje i szlaki wodne: 19% planuje wybrać się w tym roku na wycieczkę drogową, 9% na rejs statkiem lub wycieczkę, a 3% na luksusową podróż koleją.

 

Raport został opracowany na bazie badań[1] przeprowadzonych na zlecenie Accor wśród 8 000 podróżnych z siedmiu krajów europejskich. Jego pełną wersję można pobrać tutaj: Accor European Travel Trends (accoreuropeantrends.com)

O Accor 

Accor jest wiodącą na świecie grupą hotelarską oferującą doświadczenia w ponad 110 krajach w 5 600 obiektach, 10 000 lokali gastronomicznych, obiektach wellness i elastycznych przestrzeniach do pracy. Grupa posiada jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów hotelarskich w branży, obejmujący ponad 40 marek hotelowych, od luksusowych po ekonomiczne, a także Lifestyle z Ennismore. Accor jest zaangażowany w podejmowanie pozytywnych działań w zakresie etyki i uczciwości biznesowej, odpowiedzialnej turystyki, zrównoważonego rozwoju, działań na rzecz społeczności oraz różnorodności i integracji.

Założona w 1967 r. spółka Accor SA ma siedzibę we Francji i jest notowana na giełdzie Euronext Paris (kod ISIN: FR0000120404) oraz na rynku pozagiełdowym OTC Market (ticker: ACCYY) w Stanach Zjednoczonych. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.group.accor.com lub śledź nas na X, Facebook, LinkedIn, Instagram i TikTok.

[1]  Badanie zostało przeprowadzone w okresie między 13 a 23 stycznia 2024 na grupie 8 000 respondentów z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii i Włoch, planujących podróże w 2024 roku.

Źródło: Accor

Accor publikuje raport o trendach w podróżach na 2024 rok i najbliższą przyszłość

Accor publikuje raport o trendach w podróżach na 2024 rok i najbliższą przyszłość

Jak podają eksperci wiodącej grupy hotelarskiej na świecie w raporcie „Europa w ruchu: spostrzeżenia dotyczące planów podróży w 2024 roku”, pomimo wciąż trudnej sytuacji finansowej w Europie, turyści są pewni swoich wydatków na podróże w 2024 roku. Co więcej, ponad połowa z nich (54%) deklaruje, że będzie w stanie przeznaczyć więcej środków na wyjazdy niż rok wcześniej. Mniej finansów na podróże deklaruje zaledwie 11% badanych.

W porównaniu do respondentów z pozostałych krajów objętych badaniem Polacy zdecydowanie deklarują wzrost swoich wydatków na wyjazdy. W tym roku aż 64% Polaków przewiduje zwiększyć budżet na ten cel, a jedynie 7% planuje oszczędności. Następni w kolejności są Niemcy, gdzie 61% deklaruje zwiększenie wydatków wyjazdowych, przy 13% oszczędzających. Jednak, jak wskazuje raport, w całej Europie podróżni planują wydawać więcej na wyjazdy. Nawet Włosi, którzy zajęli ostatnie miejsce w zestawieniu. Blisko połowa z nich (44%), chcąc podróżować, planuje wydać więcej niż rok temu.

Badanie wskazuje też, że respondenci planują wyjeżdżać nieznacznie częściej w celach wypoczynkowych w tym roku, a zagraniczne workations czy bleisure, czyli podróże łączące pracę z wypoczynkiem stają się coraz bardziej popularne. Sprzyjają temu zmiany po stronie pracodawców, chętniej oferujących swoim zespołom większą swobodę w zakresie elastycznej pracy i podroży służbowych. W efekcie co piąty Europejczyk (19% badanych) planuje odbyć co najmniej jedną podróż łączącą pracę i wypoczynek w 2024 roku.

– Pomimo trwających wyzwań makroekonomicznych i geopolitycznych, 2024 zapowiada się intensywnie dla branży turystycznej ze względu na duże zainteresowanie podróżnych. Nasz raport zwraca uwagę na kilka kluczowych tematów, jednak najistotniejszym z nich jest dzisiaj kryzys klimatyczny i troska o środowisko naturalne. Cieszymy się, że coraz więcej podróżujących przywiązuję wagę do tego, w jaki sposób firmy turystyczne podchodzą do kwestii zrównoważonego rozwoju, a z czasem będzie to coraz ważniejsze dla ich wyborów – zauważa Patrick Mendes, CEO, Premium, Midscale & Economy, Accor Europe & North Africa.

– Wśród podróżniczych długoterminowych trendów dbałość o dobre samopoczucie jest jedną z kluczowych intencji turystów. Dlatego zjawiska takie jak bleisure pozostaną z nami na stałe, więc firmy turystyczne muszą mieć odpowiednie strategie, które będą adresowały te potrzeby, by wyprzedzić konkurencję.

Niezmiennie kierunkiem, dokąd chcą podróżować respondenci jest Południowa Europa – co czwarty z nich (23%) planuje podróż do Hiszpanii, a następnie do Włoch (18%), Francji (16%), Portugalii i Grecji (13%). Poza Europą, badani wskazują na Amerykę Północną lub Środkową oraz Azję (po 16%).

Oto kilka z głównych trendów, jakie prezentuje najnowsza edycja raportu przygotowanego przez Accor:

Z myślą o oszczędności

Podczas gdy konsumenci chcą wydawać więcej, dla zdecydowanej większości (87%) oszczędzanie jest wciąż ważne, ze względu na inflację i wzrost kosztów utrzymania. W tym celu badani wybierają bardziej przystępne cenowo noclegi (27%) i ograniczają wydatki (27%).

Świadomość klimatyczna a ograniczenia

 Siedmiu na dziesięciu podróżnych (71%) twierdzi, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny przy podejmowaniu decyzji dotyczących podróży. Najbardziej skoncentrowani na ekologii są Włosi. Aż 82% badanych uważa, iż zrównoważone rozwiązania są dla nich ważne w procesie decyzyjnym. Kolejne miejsca w tym względzie zajmują odpowiednio: Hiszpania (78%) i Polska (77%), zaś dla Brytyjczyków ta kwestia zdaje się najmniej znacząca (61%).

Trzech na czterech podróżnych (77%) twierdzi, że obawy związane z klimatem będą miały rzeczywisty wpływ na zwyczaje w podróży i rezerwacje noclegów. Wśród zmian, jakie wymieniają badani pojawia się: rzadsze podróżowanie (11%), rezygnację z przelotów (14%) oraz aktywne poszukiwanie zrównoważonych dostawców zakwaterowania lub organizatorów wycieczek (10%).

Jednak pomimo dobrych intencji, badani zwracają uwagę na przeszkody, które ograniczają zrównoważone wybory, takie jak sprzeczne presje kosztowe, wymienione przez 38% respondentów, oraz brak istotnych i praktycznych informacji (23%).

Wydłużony szczyt sezonu

Jak zauważają eksperci Accor, jednym z następstw zmian klimatycznych jest rosnąca popularność unikania szczytów sezonowych przez podróżnych. Jeden na trzech respondentów (32%) twierdzi, że celowo wybierze wakacje poza szczytem, aby obniżyć koszty. Jednocześnie jeden na pięciu (19%) planuje uniknąć fal upałów, takich jak te, które wystąpiły w zeszłym lecie w południowej Europie. Z tego względu, niektóre ciepłe destynacje mogą wydłużyć sezon turystyczny, a oferty biur podróży na wyjazdy do ciepłych krajów pojawiają się już od początku roku.

Strefy wpływów

Planując wyjazdy, podróżni korzystają z rekomendacji znajomych czy rodziny. Aż 35% przyznaje, że mają one rzeczywisty wpływ na ich decyzje. Mniej niż 1/3 (29%) kieruje się recenzjami online w porównywarkach ofert lub na stronach internetowych hoteli.

Lojalność wciąż ma duże znaczenie przy wyborze oferty – 17% respondentów wymienia zaufanie do marki czy operatorów jako ważny czynnik. Członkostwo w programie lojalnościowym danego dostawcy zakwaterowania lub organizatora wycieczek ma również kluczowe znaczenie dla 6% respondentów.

Jeden na sześciu respondentów (16%) kieruje się wyborem destynacji, które widział w programach telewizyjnych lub filmach, czemu odpowiada tzw. Set-jetting, czyli spędzanie wakacji w miejscach, w których kręcone są programy telewizyjne lub filmy.

Około 12% respondentów wybiera miejsca docelowe, które widzieli w mediach społecznościowych. Tyle samo osób kieruje się poradami biura podróży.

Hotelowy raj

Hotele dominują jako najpopularniejszy rodzaj zakwaterowania wakacyjnego dla podróżnych. To właśnie w nich 2/3 badanych (65%) planuje pobyt w tym roku. Jeśli chodzi o wybór hotelu, badani niezmiennie kierują się kosztami i lokalizacją, jednak coraz częściej zwracają uwagę na poziom serwisu i obsługi. Jest to kluczowe dla 21% respondentów. Inne czynniki decydujące o rezerwacji to oferta gastronomiczna (37%), atmosfera (17%) i dostępność lokalnych atrakcji (11%).

Inne spostrzeżenia i trendy ujawnione w najnowszym raporcie Accor obejmują:

  • Samotne podróżowanie: 17% badanych planuje wyjazdy w pojedynkę.
  • Podróże z czworonogami: 9% wczasowiczów planuje zabrać ze sobą swoje zwierzęta domowe.
  • Głębsze połączenie: dla 36% respondentów ważne jest zanurzenie się w lokalnych kulturach i społecznościach, które odwiedzają na wakacjach, a 13% musi czuć, że wnoszą pozytywny wkład w miejscową społeczność.
  • Naładowanie ciała i duszy: odpoczynek i relaks są najważniejszą rzeczą na wakacjach dla 44% podróżnych, a 15% potrzebuje przerwy, by poprawić balans między życiem zawodowym a prywatnym. Z kolei 36% twierdzi, że ważne jest, aby wybrać wycieczkę, która pozwoli im zadbać o dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz pozostawić stres za sobą.
  • Koncerty, konkursy i karnawały: 9% podróżnych wybierze się w podróż, by odkrywać kulinarne smaki nowych krajów lub wracać do ulubionych miejsc. Taki sam odsetek planuje wyjechać na wydarzenia muzyczne, takie jak koncert Taylor Swift, który napędza branżę na całym świecie. Z kolei 6% wybierze się w podróż związaną z wydarzeniami sportowymi, jakimi są Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r.
  • Drogi, koleje i szlaki wodne: 19% planuje wybrać się w tym roku na wycieczkę drogową, 9% na rejs statkiem lub wycieczkę, a 3% na luksusową podróż koleją.

 

Raport został opracowany na bazie badań[1] przeprowadzonych na zlecenie Accor wśród 8 000 podróżnych z siedmiu krajów europejskich. Jego pełną wersję można pobrać tutaj: Accor European Travel Trends (accoreuropeantrends.com)

O Accor 

Accor jest wiodącą na świecie grupą hotelarską oferującą doświadczenia w ponad 110 krajach w 5 600 obiektach, 10 000 lokali gastronomicznych, obiektach wellness i elastycznych przestrzeniach do pracy. Grupa posiada jeden z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów hotelarskich w branży, obejmujący ponad 40 marek hotelowych, od luksusowych po ekonomiczne, a także Lifestyle z Ennismore. Accor jest zaangażowany w podejmowanie pozytywnych działań w zakresie etyki i uczciwości biznesowej, odpowiedzialnej turystyki, zrównoważonego rozwoju, działań na rzecz społeczności oraz różnorodności i integracji.

Założona w 1967 r. spółka Accor SA ma siedzibę we Francji i jest notowana na giełdzie Euronext Paris (kod ISIN: FR0000120404) oraz na rynku pozagiełdowym OTC Market (ticker: ACCYY) w Stanach Zjednoczonych. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź www.group.accor.com lub śledź nas na X, Facebook, LinkedIn, Instagram i TikTok.

[1]  Badanie zostało przeprowadzone w okresie między 13 a 23 stycznia 2024 na grupie 8 000 respondentów z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Francji, Hiszpanii i Włoch, planujących podróże w 2024 roku.

Źródło: Accor

Udostępnij!

Może zainteresują Ciebie

Jolanta Gawryś objęła stanowisko Dyrektora Sprzedaży i Marketingu w Belmonte Hotel***** w Krynicy-Zdroju

Jak wysypiać się w podróży – nowa kampania marki Novotel we współpracy z aplikacją Calm

Accor z nowymi otwarciami hoteli Mövenpick w kluczowych lokalizacjach w Europie Wschodniej

Współpraca Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu z uczelnią Les Roches

Hotel Marketing Conference 2023. Największa impreza branżowa zbliża się wielkimi krokami!

Mercure Kraków Stare Miasto celebruje magię świąt!