Potwierdzając swoje zaangażowanie w zrównoważone hotelarstwo, Accor podejmuje inicjatywy na rzecz zarządzania i ochrony zasobów wodnych w trosce o środowisko naturalne. Jedną z nich jest dołączenie do CEO Water Mandate, stowarzyszenia na rzecz ochrony tego cennego zasobu.
Sébastien Bazin, CEO Accor, ogłosił na Change Now Summit 2024 – największym wydarzeniu poświęconym rozwiązaniom dla środowiska podpisanie CEO Water Mandate. To inicjatywa stworzona przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, która gromadzi 256 firm z całego świata w kwestiach zarządzania gospodarką wodną. W jej ramach organizacje dzielą się dobrymi praktykami oraz nawiązują współprace w celu rozwiązywania problemów związanych z niedoborem czy jakością wody i urządzeń sanitarnych. Dzięki tej współpracy Accor zobowiązuje się do rozwoju zarządzania gospodarką wodną w zakresie m.in. codziennych operacji, łańcucha dostaw, polityki społecznej czy zaangażowania społeczności.
Planowane przez grupę działania i praktyki obejmują trzy kluczowe obszary:
- Ilość i jakość wody – inicjatywy redukujące zużycie wody poprzez poprawę jej jakości i efektywności wykorzystania dzięki minimalizacji stosowania produktów chemicznych i walkę z zanieczyszczeniem mikroplastikiem. Dotychczas realizowane programy optymalizacji, takie jak np. Accor’s Water Plan, już przyniosły obiecujące rezultaty. Przykładem wdrożenia jest hotel Mövenpick Petra, gdzie w 90% pokoi hotelowych wymieniono wanny na prysznice bez brodzika, celem obniżenia zużycia wody w pokojach o 15% do 2025 roku. Spowodowało to zmniejszenie zużycia z 45 000 m3 w 2019 roku do 27 000 m3 w 2023 roku.
- Łańcuch dostaw żywności i napojów – priorytet dla działań zmniejszających ślad wodny w ofercie F&B, obejmujących rozwiązania minimalizujące food waste (53% odpadów generowanych w hotelu to produkty żywnościowe), promowanie praktyk zrównoważonego pozyskiwania surowców oraz ekologiczne alternatywy dla gości. Ponadto, Accor właśnie podpisał strategiczne partnerstwo z BE WTR, marką ekologicznej wody premium, aby do 2025 roku wyeliminować jednorazowe plastikowe butelki z wodą ze swoich obiektów. Dzięki innowacyjnym zakładom butelkowania szklanych butelek BE WTR, hotele Accor na całym świecie zaoferują gościom ekologiczne rozwiązanie, które jest zgodne z przyjętymi zobowiązaniami.
- Zaangażowanie gości – poprzez zwiększanie świadomości, edukację i zmianę zachowań grupa ma na celu zwiększyć zaangażowanie gości w zrównoważone działania, jak np. rezygnacja z codziennego sprzątania pokoju, a także wspieranie benefitów lojalnościowych. Pominięcie codziennego sprzątania w przypadku gości wybierających min. trzydniowe pobyty może przynieść szacunkowo do 4% oszczędności w zakresie bezpośredniego zużycia wody. Dla przeciętnego hotelu oznacza to równowartość 6 500 pryszniców, które można zaoszczędzić każdego roku.
Łącząc siły w słusznym celu
Zaangażowanie Accor w zarządzanie zasobami wodnymi wykracza poza codzienne operacje i inicjatywy w hotelach. Grupa aktywnie dołącza do międzynarodowych stowarzyszeń i programów, które wspierają rozwiązania dla wyzwań ekologicznych i społecznych, wyznaczając nowe standardy w branży hotelarskiej i turystycznej. Oprócz członkostwa w Sustainable Hospitality Alliance (SHA) i uruchomienia Hospitality Alliance for Responsible Procurement (HARP), Accor planuje nawiązywać partnerstwa, które wzmocnią zobowiązania w zakresie zasobów wodnych i przyspieszą pozytywne wykorzystanie wody w 100 zlewniach do 2030 roku.
– Kiedy co najmniej 50% populacji świata mieszka w warunkach o wysokim deficycie wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku, nie możemy prowadzić hoteli tak, jak robiliśmy to dotychczas – podkreśla Brune Poirson, Chief Sustainability Officer w Accor. – Woda jest niezbędnym zasobem, który leży u podstaw naszych usług hotelowych, łańcucha wartości i dobrostanu naszych społeczności. Dlatego Accor angażuje się w realizację pionierskich zrównoważonych rozwiązań, które sprawiają, że każdy pobyt staje się wkładem w ochronę środowiska. Aby to osiągnąć, promujemy współpracę ponad konkurencją, aby ustawić nowe standardy i prowadzić działania na rzecz zarządzania wodą we wszystkich regionach, gdzie znajdują się nasze hotele.
Źródło: Accor