Coraz więcej turystów decyduje się na spędzenie urlopu nad Bałtykiem poza sezonem, poszukując ciszy, spokoju i…dawki jodu. Co ważniejsze – są zadowoleni. Dlaczego warto wybrać Bałtyk właśnie teraz?
Lato nad Bałtykiem kojarzone jest z tłumami, straganami i smażalniami. Tymczasem tamtejsze kurorty już od września zmieniają swoje oblicze, oferując spokój ciszę, puste plaże i pełne dramatycznego uroku morze. Pojawił się nawet nowy trend wśród turystów: “selfie vacation“- ujęcia dzikiej czy sztormowej wersji Bałtyku.
Wyjazd po spokój i .. zdrowie. Dlaczego jod jest ważny?
Co do jesiennego wyjazdu nad Bałtyk, warto wymienić kilka korzyści zdrowotnych związanych z takim wypadem:
- Świeże, nasycone jodem powietrze: Nadmorskie powietrze jest bogate w jod, co może przynieść korzyści zdrowotne, zwłaszcza dla osób z problemami tarczycowymi. Wspiera jej funkcjonowanie: jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy (T3 i T4), które regulują metabolizm, wzrost oraz rozwój organizmu. Jod wspiera także odporność oraz pracę mózgu, pomaga przy leczeniu stanów zapalnych.
- Relaks i redukcja stresu: Przyroda oraz bliskość morza sprzyjają relaksacji, redukcji stresu i poprawie samopoczucia psychicznego. Takiego wyciszenia potrzebuje dziś wiele osób i to niezależnie od wieku – także dzieci często potrafią być przebodźcowane.
Jod jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, ponieważ jest niezbędny do syntezy hormonów odpowiedzialnych za regulację wielu procesów metabolicznych w organizmie. To ważne, gdyż bez prawidłowego stężenia hormonów we krwi nie działa prawidłowo wiele narządów, np. mózg, układ nerwowy, krwionośny, przysadka mózgowa, serce, mięśnie i nerki.
– Gdy choruje tarczyca – choruje cały organizm – przekonuje dr. Roman Duda, autor lub współautor ponad 60 prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu wojskowej polowej farmacji stosowanej, balneochemii, balneologii, reumatologii. – Dzięki prawidłowemu stężeniu hormonów tarczycy organizm wytwarza odpowiednią ilości energii, czy utrzymuje właściwą temperaturę ciała, a przede wszystkim odpowiednią przemianę materii. Zatem prawidłowe stężenie jodu może ustrzec nas od wielu poważnych chorób.
Dlaczego warto wdychać bałtycki jod?
Morza o chłodniejszym klimacie, takie jak Bałtyk czy Północne, wyróżniają się jego wyższym poziomem w atmosferze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w tych rejonach woda paruje wolniej, a silniejsze wiatry oraz wyższe fale unoszą więcej jodu i innych minerałów, jak brom, wapń i magnez, tworząc leczniczy morski aerozol. Dzięki temu jod nad Bałtykiem jest bardziej dostępny, szczególnie podczas wietrznych dni, kiedy fale rozbijają się o brzeg. Takie warunki pogodowe występują zwłaszcza późną jesienią, zimą i wczesną wiosną, co sprawia, że wtedy stężenie jodu w powietrzu jest najwyższe. Co więcej, naturalny jod nad morzem nie tylko wspomaga funkcjonowanie tarczycy, ale także korzystnie wpływa na drogi oddechowe (co jest ważną informacją np. dla astmatyków) , zwłaszcza w przypadku spacerów plażą w okresach o silnym wietrze.
Kiedy wybrać się nad morze?
Pobyt nad morzem jest jak najbardziej wskazany, dla uzupełnienia poziomu jodu w organizmie. Jego maksymalne ilości w powietrzu występują pomiędzy listopadem a marcem, a największe stężenie jodu nad polskim morzem jest oczywiście nad samym brzegiem, w maksymalnej odległości od linii wody wynoszącej do 300 m. „Wdychanie” jodu wyjątkowo korzystnie wpływa także na dzieci (jod wspomaga procesu wzrostu i rozwój umysłowy) oraz kobiety w ciąży (jod zapobiega bowiem zaburzeniom rozwoju płodu). Na koniec warto nadmienić, że wybrzeże Morza Bałtyckiego należy do najbogatszych w jod regionów na świecie.
Gdzie wybrać się nad morze?
Województwo zachodniopomorskie należy do pierwszej trójki najczęściej odwiedzanych, a Międzyzdroje to kurort z wieloma atrakcjami: molo spacerowe, przestrzenna plaża i Woliński Park Narodowy to tylko niektóre z propozycji. Ponadto klimat morski zawsze wpływał korzystnie, zwłaszcza na osoby z chorobami układu krążenia czy układu oddechowego. Wybrzeże to inna wilgotność powietrza, lepiej nam się oddycha, co normalizuje także wartości ciśnienia tętniczego.
W Międzyzdrojach warto zatrzymać się w Bel Mare & Aqua Resort który jest obecnie największym obiektem na Wybrzeżu dedykowanym rodzinie.
– Bel Mare jest już rozpoznawalny wśród rodzin i dzieci, co potwierdza szereg atrakcji dla dzieci – dzięki jego atmosferze i atrakcjom, jak na przykład animacje, które trwają przez cały tydzień, 7 godzin dziennie. Zależy nam by Aqua Resort był tak samo doceniony przez dorosłych singli, pary czy grupy przyjaciół poszukujących aktywnego, lub – wprost przeciwnie – wyciszającego wypoczynku nad Bałtykiem – komentuje Piotr Puchała, prezes Grupy Prestige i inwestor Bel Mare & Aqua Resort.
Jesień jest doskonałym momentem na wypad nad morze, pomijając fakt, że jest wówczas mniej tłumów i niższe ceny, najkorzystniejszym okresem na nadmorskie spacery nie jest lato, a właśnie chłodne miesiące. Jesienią i zimą w nad Bałtykiem, jak już wspomnieliśmy, unosi się mgiełka wodna, która powoduje, że jest lepsza podaż mikroelementów w powietrzu z wody morskiej.
Dodatkowo, w normalizacji tegoż ciśnienia pomogą zajęcia jogi – które pozwalają uruchomić poddane ciągłemu stresowi i napięciu ciało, regenerują przebodźcowany układ nerwowy, wprowadzają ciszę w umyśle. Oferowane są zarówno w wersji dynamicznej – na spacerze w nadmorskim lesie jak i na siedząco, na macie. Bałtycki jod – to „przyprawa”, która wzmocni całość praktyk.
Źródło: mat. pras.